Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

CZY DOM ENERGOOSZCZĘDNY MOŻE BYĆ TANI?

W ostatnich latach budownictwo energooszczędne zyskuje na popularności. To, co do niedawna było modą, obecnie staje się standardem. Inwestorzy mają świadomość, że koszty ogrzewania to jeden z największych wydatków związanych z eksploatacją domu jednorodzinnego. Te energooszczędne określane są zatem przyszłością budownictwa. Jednak, czy taki dom może być tani w budowie? Jakie korzyści płyną z wybudowania takiego domu? Sprawdź!

 

Spis treści:

  1. Prosta bryła budynku - sposób na tani dom energooszczędny
  2. Jaki dach sprawdzi się w przypadku taniego domu energooszczędnego?
  3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom energooszczędny?

 

Prosta bryła budynku - sposób na tani dom energooszczędny

Domy energooszczędne powinny mieć prostą i zwartą bryłę. Wynika to z dwóch powodów. Przede wszystkim, taka prosta konstrukcja jest o wiele łatwiejsza i tańsza w budowie. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporą część budżetu. Dodatkowo, prosta bryła budynku wpływa na jego energooszczędność. Każdy dodatkowy element, jak różnego rodzaju wnęki, balkony itp., mogą pogarszać właściwości izolacyjne budynku. W domu o skomplikowanej bryle łatwiej powstają tzw. mostki cieplne, przez które może uciekać bardzo dużo energii. Dlatego też, domy energooszczędne zaleca się budować na planie kwadratu lub prostokąta.

Jaki dach sprawdzi się w przypadku taniego domu energooszczędnego?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz energooszczędny dom był tani w budowie, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na konstrukcję dachu. Im prostsza - tym koszty budowy będą niższe. Najtańszym i najczęściej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. Taki dach jest również najprostszy w wykonaniu, a dodatkowo jego konstrukcja zapewnia niskie straty ciepła z powodu niewielkiej powierzchni oraz małej ilości tzw. mostków termicznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom energooszczędny?

Prosta bryła i dwuspadowy dach to łatwe i szybkie w budowie rozwiązania, dzięki którym dom energooszczędny może być tańszy. Dodatkowo doskonałym rozwiązaniem będzie wybór gotowego projektu. Warto zwrócić uwagę na okna oraz dobrą izolację ścian. Koszt budowy to jedno, ale każdy inwestor powinien mieć świadomość, że taki dom pozwala obniżyć koszty eksploatacji budynku nawet o połowę. Z tego względu, koszty budowy z pewnością zwrócą się w postaci niskich rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo dom energooszczędny posiada doskonałą wentylację i świetną jakość powietrza.

uA
Wróć do listy porad